MIC4680-3.3BM
Product Category : Switching Voltage Regulators
Synchronous Rectifier : No
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 380
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min) : 4V
Function : Step-Down, Step-Up/Step-Down
Topology : Buck, Buck-Boost
Supplier Device Package : 8-SOIC
Part Status : Discontinued at Digi-Key
Packaging : Tube
Voltage - Output (Max) : -
Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1.3A
Frequency - Switching : 200kHz
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max) : 34V
Series : SuperSwitcher™
Description : IC REG BCK BOOST 3.3V 1.3A 8SOIC